14 sierpnia 2017

8 miejsc, które warto odwiedzić w Niemczech Środkowo-Północnych

1. Berlin

Nie mam tu jednak na myśli tradycyjnej trasy: Brama Brandenburska, Reichstag, Katedra i Wyspa Muzeów. Te punkty znajdziecie w każdym przewodniku, aby odkryć nieznaną twarz niemieckiej stolicy zaopatrzcie się koniecznie w przewodnik "111 miejsc w Berlinie, które trzeba zobaczyć".Dotrzecie z nim do reliktu socjalizmu: "Intershopu", enerdowskiej wersji Pewexu, opuszczonej ambasady Iraku, biblioteki urządzonej w drzewie...


A jak na kawę, to tylko do Hackesche Höfe, gdzie przez dzisiejszość przebija się secesja:)

2. Góry Harzu

To mój ukochany zakątek w Niemczech. Zwłaszcza ich wschodnia część, gdzie królują lasy mieszane. Ja szczególnie pokochałam miasteczko Quedlinburg. Gdy po raz pierwszy w nim wylądowałam było lutowe popołudnie. Spowite w śniegu domy z pruskiego muru wyglądały jak wyjęte z bożonarodzeniowej kartki. Ale pięknie jest tam o każdej porze roku. Wiosną kwitnące na tamtejszych plantacjach czereśni drzewa powodują, że krajobraz przedstawia się bajkowo. Latem nad kolorowymi kwiatami w parakach radośnie bzyczą pszczoły. A jesienią kolorowe lasy na pobliskich górach tworzą swoistego rodzaju tęczę.

3. Lipsk

A będąc już tam trzeba się koniecznie przejść na lampkę wina do znanej z Fausta "Auerbachs Keller" i na koncert do Gewandhaus, fantastycznej hali koncertowej zbudowanej z inicjatywy genialnego dyrygenta Kurta Masura.4. Panorama Museum w Bad Frankenhausen

Ilustracja
Autor: Andreas Vogel  Zdjęcie wykorzystane z Wikipedii na podstawie CC BY-SA 3.0

Zobaczyć w nim można niesamowity obraz Wernera Tübke: "Bauernkriegspanorama". Na 1800 m2 płótna malarskiego artysta  podjął temat wojny chłopskiej z XVI w. Dzieło nie stanowi jednak tradycyjnego obrazu o tematyce batalistycznej, a bardziej pochyla się nad wizją filozoficzną  epoki eenesansu, niejednokrotnie określaną w literaturze  „theatrum mundi“ (teatrem świata). Dużo tu alegorii, nawiązań, tematyki biblijnej i wyobrażeń apokaliptycznych. 
Praca nad dziełem zrujnowała zdrowie artysty, który po dziesięć godzin dzienie potrafił stać na rusztowaniu malując swoje dzieło. Po zmianie ustroju dyskutowano nad zamknięciem muzeum. Obraz powstał ostatecznie na zamówienie SED z okazji 450 rocznicy wojny chłopskiej, a to nie smakowało wszystkim w zjednoczonych Niemczech. Na szczęście Landestag Turyngii sprzeciwił się pomysłowi i obraz jest dostępny dla zwiedzających po dziś dzień.

5. Warnemünde

Przepiękny kurort w okolicach Rostocka położony nad Bałtykiem, gdzie atmosfera miasteczka przenosi nas w czasy, gdy panie chodziły latem pod haftowanymi parasolkami.


Przyroda zaś zabiera nas w  krainę rodem z "Alicji w krainie czarów".


6. Pustać luneburska

Na ok. 200 km2 rozciągniętych od okolic Wolfsburga aż prawie po Hamburg znajduje się Park Ochrony Przyrody Pustaci Lüneburskiej (niem. Naturschutzpark Lüneburger Heide). Królują tam rozległe tereny wrzosowisk, łąk, i lasów. Szczególnie śliczna jest północna część pustaci, gdzie pod koniec sierpnia i we wrześniu kwitną wrzosy. Warto się tam wybrać na przejażdżkę rowerową, pieszą wędrówkę lub po prostu krótszy spacer połączony z przejażdżką bryczką.
Gdzieś w okolicy Lüneburga, na terenach pustaci alianci mieli zakopać ciało Himmlera.


7. Lubeka

Lubeka to prześliczne miasteczko, gdzie dawne centrum zachowało się w cale niezłym stanie. Obowiązkowym miejscem odwiedzin jest dom, znanej z powieści Thomasa Manna, rodziny Buddenbrocków oraz dom - biuro Güntera Grassa, gdzie prezentowane są min. jego prace malarskie, nieznane szerszej publiczności.

Ulubiony obraz Thomassa Manna. Gdy poznał swoją przyszłą żonę, Katię, okazało się, że została na nim uwieczniona jako mała dziewczynka

8. Wittenbergia

W tym roku warto wybrać się do miasta, gdzie Luther ogłosił swoje tezy. Z okazji 700 rocznicy reformacji w Wittenbergii co rusz coś ciekawego się dzieje, a największą atrakcją jest chyba przygotowana z tej okazji przez Yadegara Assisi panorama "Luther 1517".
To nie pierwszy obraz Assisi, w którym podejmuje temat z niemieckiej historii. Jego panoramy odnoszące się do zburzenia Muru Berlińskiego, Bitwy Narodów, czy zbombardowania Drezdna były wystawiane  w niemieckich miastach, których przedstawiane wydarzenia dotyczyły.
Assisi tworzy swoje monumentalne obrazy komputerowo na podstawie wcześniej nakręconych przy pomocy statystów scen.  Prezentacji jego dzieł dopełniają efekty wizualne i dźwiękowe. Jest to przeżycie, które z ręką na sercu mogę polecić. 


Uprzedzam, że dokonana selekcja "miejsc godnych zobaczenia" została przeprowadzona w dobrej wierze, niemniej pod kierownictwem niezwykle subiektywnych pobudek. Reklamacji niezadowolonych turystów zatem nie przyjmuję. Żywię jednak głęboką nadzieję, że udało mi się Was nimi zaciekawić i co ważniejsze wskazać przy okazji na miejsca Polakom mniej znane, a  moim skromnym zdaniem naprawdę warte zobaczenia  u naszych zachodnich sąsiadów.

10 komentarzy:

 1. Mam zamiar wybrac sie do Niemiec na wycieczke. Moze uda mi sie odwiedzic, ktores z tych miejsc.

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę się cieszyć, jeśli moje wskazówki okażą się przydatne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie myślała, żeby odwiedzić sąsiadów ale po Twoim wpisie... Kto wie... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę to zrozumieć. Niemcy nie uchodzą za jakoś niezwykle fascynujący kraj,a prawda jest taka, że można tam znaleźć kilka ciekawych zakątków.

   Usuń
 4. Bardzo chętnie bym zwiedziła, pozdrowienia od emigrantki z Hiszpanii. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja teraz w listopadzie chętnie znalazłabym się w cieplejszej Hiszpanii. Również ślę pozdrowienia!

   Usuń
 5. Nigdy nie traktowałam Niemiec jako celu wycieczek. Do czasu gdy tak powszechne stały się tanie loty. Chwila moment i można znaleźć się u zachodnich sąsiadów. I zgodzę się, że też mają swoje perełki, które warto zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo faktycznie prawdą jest, że Niemcy niekoniecznie kojarzą nam się z miejscem urlopowym, a bardziej z krajem zarobkowym. Jak się jednak trochę poniucha, to naprawdę można znaleźć tu fajne miejsca na odpoczynek.

   Usuń
 6. Góry Harzu zdają się mieć świetny klimat! :) ciekawa jestem jak wygląda ta "bożonarodzeniowa kartka" tego miejsca, może uda mi się wybrać? Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ma być bożonarodzeniowo, to koniecznie trzeba wybrać się w czas adwentu do leżącego na obrzeżach Harzu Quedlinburga - podobno tamtejszy jarmark bożonarodzeniowy jest najpiękniejszy w całych Niemczech.

   Usuń